Malarstwo średniowieczne prezentacja

Pobierz

Było czasem dosyć szybkiego rozwoju technik malarskich, techniki głównie były przedstawiane na desce: tempery, następnie farby olejnych, a także .SZTUKA ŚREDNIOWIECZA.. Wypełnienie karty pracy.. Malarstwo Średniowiecza Malarstwo średniowieczne nie próbowało naśladować świata lecz najczęściej przedstawiało treści religijne.. Powszechne było również pisanie ikon lub tworzenie malowideł ściennych (fresk lub all' secco, sgraffito).Prezentacja tak różnorodnych dzieł pozwala poznać niemal pełen obraz wielu dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby drewnianej, kamiennej i alabastrowej oraz rzemiosła artystycznego.. Prezentacja odnośnika Style w sztuce.. Średniowieczne malarstwo nie zajmowało się naśladownictwem, nie odwzorowywało świata, lecz przekazywało swym odbiorcom treści symboliczne, bardzo umowne, takie, które bezpośrednio dotyczyły wiary.Artystyczna prezentacja rzeczywistości.. Pejoratywne znaczenie tego słowa odrzucono dopiero w Romantyzmie.malarstwo prehistoryczne, które można podziwiać, ale o którym niewiele można powiedzieć mądrego, malarstwo starożytne, w którym po raz pierwszy doszło do starcia realizmu i propagandy, malarstwo średniowieczne, w którym jedynym celem sztuki było głoszenie boskiej chwały, malarstwo nowożytne, w którym stopniowo jedynym celem sztuki stawało się głoszenie chwały człowieka, malarstwo romantyczne, którym odkryło, że nie ma zbyt wielu podstaw do głoszenia chwały .Z powodu odmienności środków wyrazu, malarstwo i rzeźba pełniło inną funkcję niż, chociażby, literatura..

Pojawiło się malarstwo tablicowe oraz portretowe.Kultura średniowiecza w Polsce.

Malarstwo w średniowieczu skupiało się na Bogu.. Giotto di Bondone Giotto di Bondone Opłakiwanie Hieronim Bosch Piekło Sen św. JoachimaMalarstwo średniowiecza to kolejny przykład tego działu sztuki, który większość ludzi omija w muzeach, a ona zdecydowanie na to nie zasługuje (mówiąc kolejny, nawiązuję do martwej natury, na temat której pojawił się już post na moim profilu).. Obrazy przedstawiały sceny biblijne, postacie świętych lub sąd ostateczny.. Chrześcijanie w przeciwieństwie do Greków czy Rzymian wstydzili się nagości, uważali ją za coś niestosownego.Średniowiecze ( n.e.) w historii malarstwa to okres szybkiego rozwoju malarstwa i technik malarskich.. Jest to okres pograniczny.. Średniowieczne malarstwo nie naśladowało świata, lecz przedstawiało treści umowne, dotyczące wiary.. Styl romański - były to przysadziste budowle z grubymi murami, masywnymi wieżami i małymi oknami zakończonymi łukami.poznanie Boga może człowiekowi umożliwić jedynie nieśmiertelna dusza; Bóg może obdarzyć człowieka łaską i umożliwić mu w akcie iluminacji prawdziwe poznanie, a tylko ono daje mądrość.. W architekturze pojawiły się dwa style - gotycki i romański.. Do tego potrzebna jest jednak wiara; człowiek powinien w życiu dążyć do zdobycia najwyższego dobra i uzyskania szczęścia..

Średniowieczne malarstwo wyróżniało się prostotą, brakiem perspektywy, niesygnowaniem dzieł.

Po zakończeniu projekcji uczniowie dzielą się swoimi.. Średniowiecze, było epoką trwającą od V do XV wieku, rozpoczęło się wraz z upadkiem cesarstwa zachodnio-rzymskiego i trwała do epoki renesansu i wielkich odkryć geograficznych.. Uczniowie mają za zadanie w trakcie wyświetlanych.. Główną rolę odgrywało piśmiennictwo łacińskie.Malarstwo w Średniowieczu.. Tworzono freski - malowidła wykonywane na ścianach, na nie zeschniętym tynku, mozaiki (to wpływ Bizancjum, widoczny zwłaszcza we Włoszech), witraże i miniatury (ilustrowano ręcznie księgi, plakietki, puzderka).. Obok dzieł sakralnych, powstają również te przedstawiające możnych królów, władców i książąt.. Od niepamiętnych czasów człowiek dążył do doskonałości, szukając harmonii w otaczającym go świecie.. Popularny był fresk.. Niemiecki malarz Lucas Cranach na obrazie Źródło młodości przedstawił znany już w średniowieczu motyw źródła, którego woda ma odmładzającą moc i pomaga opóźnić procesy starzenia się.Oglądając renesansowe arcydzieła malarskie, łatwo zauważyć, że charakteryzował się on przede wszystkim: zaokrąglonymi rysami twarzy, w której umiejscowione były duże oczy, kształtem przypominające migdał, oraz wąskie usteczka i szczupłe policzki..

Średniowieczne malarstwo nie naśladowało świata, lecz przedstawiało treści umowne, dotyczące wiary.

LEKCJA PROJEKTUJĄCA.. W sztuce łączono tradycje sztuki rzymskiej ze sztuką plemion germańskich oraz ze sztuką Wschodu - Bizancjum.. Popularne są również wizerunki Matki Boskiej otoczonej aniołami.. Czyniono próby stworzenia złudzenia przestrzeni, lecz zwykle ważniejszy był majestat i przesłanie religijne.. slajdów oraz akompaniującej im muzyki napisać na kartce swoje odczucia, wrażenia, skojarzenia związane z prezentacją.. Odnajdując piękno, próbuje znaleźć sposób na zachowanie tego piękna i przyniesienie go swoim potomkom.We would like to show you a description here but the site won't allow us.O rodzajach malarstwa (abstrakcja, pejzaż, portret, malarstwo rodzajowe, historyczne, mitologiczne, religijne, batalistyczne, martwa natura, akt) ilustrowane.Malarstwo średniowieczne najchętniej podejmuje problematykę związaną z męka Jezusa Chrystusa na krzyżu.. Malowano głównie na desce techniką tempery, a później także olejem.. Wtedy uczniowie będą mogli skonfrontować swoje obserwacje z definicjami.. Są to najwcześniej wykonane tego rodzaju obrazy na szkle.Malarstwo było podobnie jak rzeźba związane z budowlami, głównie kościelnymi.. spostrzeżeniami, które zostają zapisane na tablicy w postaci mapy mentalnej.Ze względu na odmienność form wyrazu stały przed nią nieco inne zadania od tych, wyznaczonych dla literatury..

Cała kultura poczynając od literatury poprzez teatr, malarstwo a nawet naukę była narzędziem lepszego poznawania Boga.2.

Panowanie dwóch podstawowych stylów: romańskiego (sztuka romańska to X-XIII wiek, w Polsce XIV wiek) i gotyckiego (narodził się we Francji w połowie XII wieku i trwał do przełomu XV i XVI wieku) Nazwa romański pochodzi od Rzymu.. W średniowieczu powstawało wiele cechów czy bractw .Dalsze etapy średniowiecznego malarstwa witrażu możemy podziwiać na przykładzie cztery okien katedry Angers () również we Francji.. Sprawdzenie i omówienie zadań.. Witraże te wykonywane zostały w kształcie medalionów na niebieskim tle.. Poszczególne atrybuty, przypisane przedstawianym postaciom miały odpowiednie znaczenie alegoryczne lub symboliczne.Średniowiecze - architektura, malarstwo, rzeźba.. Powszechna była tematyka religijna.. 5.W malarstwie dominowała tematyka religijna.. Malowano w charakterystyczny sposób: najpierw obrysowywano kontur postaci, później zaś kolorowano.Cechy sztuki średniowiecznej Sztuka średniowiecza odgrywała rolę wspomagającą w stosunku do religii.. "Najwyższym dobrem, od którego nie ma większego dobra, jest .. Kultura średniowiecza zarówno w Polsce jak tez w całej Europie była podporządkowana religii.. Nazwał ją gotycką, aby podkreślić jej pochodzenie od Gotów - wojowniczego ludu najeżdżającego Europę we wczesnym Średniowieczu.. Rodzaje malarstwa.. Ze względu na odmienność form wyrazu stały przed nią nieco inne zadania od tych, wyznaczonych dla literatury.. Tematyka obrazów zdominowana była przez motywy religine, w Europie wschodniej powstawały wspaniałe ikony.Włoski humanista, Giorgio Vasari, nazwał tak sztukę Średniowiecza, chcąc podkreślić jej barbarzyński charakter.. Zawierają one prezentacje legendy o świętych.. Sandro Botticelli, którego malarstwo, dzięki precyzyjnej linii, bogatej kolorystyce i subtelnemu modelunkowi postaci, wyróżniało się charakterem spośród innych.PODZIAŁ CHRONOLOGICZNY ŚREDNIOWIECZA • Wczesne Średniowiecze (V-X w.). Według całej idei średniowiecza świat jako dzieło Boga był piękny sam w sobie.. Wbrew dotychczasowym podziałom na techniki, galeria przybliża widzowi średniowieczną kulturę wizualną, w której w przestrzeni świątyni istniały obiektyMalarstwo i literatura różnych epok są odzwierciedleniem stosunku społeczeństw do ludzi starych oraz stereotypów związanych ze starością.. Architektura romańska.Prezentacja ŚredniowieczeŚredniowiecze to okres rozwoju malarstwa przede wszystkim na desce..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt